Ludzie wpadają w nałogi

Używki, a szczególnie alkohol, stanowią we Wrocławiu i w każdym innym mieście w Polsce ogromny problem. Jest takie przysłowie, że alkohol rozwiązuje języki i rozpina guziki, ale tylko wtedy, gdy pije się okazjonalnie raz na jakiś czas, gdy jest duża okazja. Picie nałogowe zmienia to przysłowie na zupełnie inne.

Mianowicie w takiej sytuacji alkohol rozbija związki, zwalnia z pracy, traci majątek. Czy to oznacza, że ludzie, którzy popadli w zgubny nałóg alkoholizmu, są na straconej pozycji, znajdując się już na życiowej równi pochyłej? Na szczęście nie. Jeśli tylko poważnie uświadomią sobie swój problem i zgłoszą się na terapię uzależnień, mogą zmienić swoje życie na lepsze. O terapii uzależnienia dowiesz się więcej w tym miejscu.

Można ten stan zmienić dzięki terapii

Z alkoholu można się uleczyć

Kluczem są dwie rzeczy, łatwe do napisania, trudniejsze do wcielenia w życie. Pierwszą jest bezwarunkowa ciągła abstynencja, drugą zaś dotarcie do najskrytszych zakamarków w swojej głowie, aby dowiedzieć się, co pcha osobę uzależnioną do picia. Jedno i drugie jest jak najbardziej do osiągnięcia, ale nie da rady zrobić tego samemu. Potrzebne są kolejne dwie rzeczy: pierwsza to terapia uzależnienia.

We Wrocławiu jest sporo ośrodków, które mają certyfikowanych, wykwalifikowanych psychologów i psychiatrów prowadzących terapię uzależnień. Nie jesteś oczywiście skazany na Wrocław, bo to tylko jeden przykład. Takie ośrodki są w każdym mieście w Polsce. Nie tylko w dużych ośrodkach wojewódzkich, ale również w mniejszych miastach będącymi siedzibami władz powiatowych.

Za terapię nie musisz płacić

Jeśli więc masz problem z nadużywaniem alkoholu, prawdopodobnie masz maksymalnie 20-30 kilometrów do najbliższego ośrodka oferującego terapię uzależnień. Możesz zdecydować się zarówno na terapię prywatną, jak również taką refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W każdym mieście, w tym we Wrocławiu, znajdziesz oba typu ośrodków. A gdy już zakończysz po kilku tygodniach terapię uzależnień, na której na nowo odkryjesz swoje problemy, potrzebne będzie ci wsparcie innych trzeźwiejących alkoholików. O nie nie będzie trudno. Tak samo jak powszechne są gabinety i ośrodki terapii uzależnień, tak samo powszechne są kluby abstynenta i mitingi AA. Trzeba tylko podjąć decyzję.